Osnovna potpora dohotku za održivost je intervencija unutar proizvodno nevezanih izravnih plaćanja. Ostvaruje se po površini, temeljem osnovnih prava na plaćanja koje korisnici posjeduju i koje aktiviraju s prihvatljivim hektarima.
Osnovna potpora dohotku predstavlja značajan dio prihoda mnogih poljoprivrednika i na taj način osigurava pristojan životni standard poljoprivrednog stanovništva. Također, doprinosi održavanju investicijskog kapaciteta na gospodarstvima, što je uvjet tranzicije na inovativnu, otporniju i ekološki prihvatljiviju poljoprivredu. Kroz osnovnu potporu dohotku za održivost utjecat će se na smanjenje razlika između niske razine dohotka u poljoprivrednom sektoru u usporedbi s drugim sektorima gospodarstva te omogućiti poljoprivrednim gospodarstvima stabilan i dostatan dohodak.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- upis u propisane upisnike u skladu s pravilnicima za upis u Upisnik poljoprivrednika i Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- obavljanje poljoprivredne djelatnosti u proizvodnoj godini,
- minimalno 1 ha površine prihvatljivog poljoprivrednog zemljišta upisanog u ARKOD,
- omogućavanje provedbe kontrola na terenu na temelju članka 141. Zakona te svih drugih kontrola nadležnih tijela,
- poštivanje pravila uvjetovanosti na cjelokupnom poljoprivrednom gospodarstvu u skladu s pravilnikom kojim se uređuju pravila uvjetovanosti.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora ima oblik godišnjeg plaćanja po prihvatljivom hektaru i dodjeljuje se kao osnovna potpora dohotku.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos: 117,00 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos: 143,00 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 142.412.690,06 EUR.
Dodatna preraspodijeljena potpora dohotku za održivost je intervencija unutar proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, koja se isplaćuje po prihvatljivom hektaru s ciljem ravnomjernije raspodjele potpore među korisnicima i nije uvjetovana vrstom ili obujmom proizvodnje, niti je povezana s cijenom proizvoda.
Preraspodjelom dijela dohodovne potpore u izravnim plaćanjima od najvećih korisnika prema malim i srednjim poljoprivrednicima doprinosi se pravednijoj raspodjeli potpore između poljoprivrednika prema veličini njihovog gospodarstva. Omotnica za dodatnu preraspodijeljenu potporu dohotku obuhvaća 20% od raspoložive omotnice za izravna plaćanja, koja će se isplaćivati za prvih 30 prihvatljivih hektara. Uzimajući u obzir povećanu ambiciju za pravedniju raspodjelu, dodatnu preraspodijeljenu potporu dohotku za održivost može ostvariti samo jedan poduzetnik.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- korisnik preuzima godišnju obvezu,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta,
- prihvatljivi su svi korisnici osnovne potpore dohotku za održivost.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje korisnicima za prvih 30 (trideset) hektara površina prihvatljivog poljoprivrednog zemljišta upisanog u ARKOD.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos: 99,20 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos: 121,24 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 74.954.047,40 EUR.
Plaćanje za mlade poljoprivrednike je intervencija unutar proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, koja se odobrava za maksimalno prvih 50 hektara s ciljem poticanja generacijske obnove u poljoprivredi i nije uvjetovana vrstom ili obujmom proizvodnje, niti je povezana s cijenom proizvoda.
Mladi poljoprivrednik je fizička osoba starija od 18 godina koja je po prvi put postavljena kao nositelj poljoprivrednog gospodarstva, ali ne dulje od 5 godina u godini podnošenja zahtjeva za potporu/u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu te koja samostalno upravlja poljoprivrednim gospodarstvom i odgovorna je za obavljanje poljoprivrednih aktivnosti na gospodarstvu na poljoprivrednim resursima u posjedu (zemljište, stoku) koji su upisani u nadležne registre. Mladi poljoprivrednik, odgovorna osoba u trgovačkom društvu, mora biti vlasnik najmanje 50% temeljnog kapitala društva.
Prihvatljivi korisnici
- Mladi poljoprivrednik koji prvi puta osniva poljoprivredno gospodarstvo u godini podnošenja prvog zahtjeva za osnovno plaćanje ili je već osnovao poljoprivredno gospodarstvo unatrag pet godina prije podnošenja prvog zahtjeva za osnovno plaćanje.
Uvjeti prihvatljivosti
Potpora se za razdoblje od pet godina odobrava korisnicima osnovne potpore dohotku za održivost čiji nositelj:
- nije stariji od 40 godina u godini podnošenja prvog zahtjeva za osnovno plaćanje,
- prvi puta osniva poljoprivredno gospodarstvo u godini podnošenja prvog zahtjeva za osnovno plaćanje ili je već osnovao poljoprivredno gospodarstvo unatrag pet godina prije podnošenja prvog zahtjeva za osnovno plaćanje,
- podnosi zahtjev za plaćanje za mlade poljoprivrednike za gospodarstvo koje mu je prvo u kojem je nositelj,
- ima radno iskustvo u području poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterine u trajanju od najmanje dvije godine te je završio odgovarajuće obrazovanje poljoprivrednog, prehrambenog ili veterinarskog usmjerenja verificirano od strane Ministarstva znanosti ili odgovarajući stručni program edukacije u poljoprivredi ili ruralnom razvoju.
Oblik i intenzitet potpore
Iznos potpore osigurat će se u okviru 2% omotnice za izravna plaćanja, a potpora će se dodjeljivati za maksimalno prvih 50 hektara.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos: 68,34 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos: 102,51 EUR/ha.
Ukupan alokacija: 7.495.404,74 EUR.
Eko shema Intenzivirana raznolikost poljoprivrednih površina je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku dodatnog plaćanja na osnovnu potporu dohotku. Predstavlja prošireni oblik zelene prakse raznolikost usjeva, koja se primjenjivala samo na oraničnim površinama. U cilju što veće ukupne raznolikosti poljoprivrednih površina, kojom se pruža značajan doprinos klimatskim ciljevima te mozaičnosti poljoprivrednog krajobraza i očuvanju bioraznolikosti, intervencija se provodi na svim vrstama uporabe poljoprivrednog zemljišta.
Prihvatljivi korisnici
· Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
· ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
· pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
· posjedovanje prava na plaćanje,
· minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta,
· prihvatljivi su svi korisnici osnovne potpore dohotku za održivost.
Obveze korisnika
Korisnik preuzima godišnju obvezu, a prema veličini poljoprivrednog zemljišta provodi jedan od tri uvjeta:
- Do 10 ha – najmanje dvije različite vrste (kulture) usjeva/nasada i /ili različite vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta, gdje površina glavne kulture/glavna vrsta uporabe poljoprivrednog zemljišta ne smije prelaziti 75% ukupnih poljoprivrednih površina poljoprivrednog gospodarstva.
- Od 10 do 30 ha – najmanje tri različite vrste (kulture) usjeva/nasada i/ ili različite vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta, pri čemu površina glavne kulture/glavna vrsta uporabe poljoprivrednog zemljišta, ne smije zauzimati više od 60% poljoprivrednih površina, a dvije glavne kulture zajedno/ dvije glavne vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta, ne smiju zauzimati više od 95% poljoprivrednih površina poljoprivrednog gospodarstva.
- Više od 30 ha – najmanje četiri različite vrste (kulture) usjeva/nasada i/ili vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta, pri čemu površina glavne kulture/glavna vrsta uporabe poljoprivrednog zemljišta, ne smije zauzimati više od 60% poljoprivrednih površina, a tri glavne kulture zajedno/ tri glavne vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta, ne smiju zauzimati više od 90% poljoprivrednih površina.
Korisnik je u godini podnošenja zahtjeva obvezan završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz tematiku eko sheme.
Korisnici su obvezni voditi evidenciju o provedbi pojedinih praksi prema propisanom obrascu. Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini podnošenja zahtjeva.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku dodatnog plaćanja na osnovnu potporu dohotku za održivost, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos potpore: 58,50 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos potpore: 71,50 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 41.158.709,25 EUR.
Eko shema Ekstenzivno gospodarenje pašnjacima je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Održavanje pašnjaka ispašom doprinosi opstanku karakterističnih krajobraza, očuvanju pašnjačke vegetacije, karakterističnih biljnih i životinjskih vrsta te vrijednih staništa. Ispaša životinja na pašnjacima kroz dulji period pruža doprinos dobrobiti životinja.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- upis stoke u Jedinstveni registar domaćih životinja, propisno označavanje stoke i dr.,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta.
Obveze korisnika
- Održavanje pašnjaka i krških pašnjaka obaveznom ispašom stoke u vlasništvu i/ili posjedu, s 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara.
- Provođenje obavezne ispaše u razdoblju do 1. listopada tekuće godine.
- Izrada godišnjeg plana pašarenja za svaku ARKOD parcelu pašnjaka i krških pašnjaka u okviru obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednika.
- Vođenje evidencije o provedbi svih aktivnosti na pojedinim kategorijama (pašnjaci, krški pašnjaci) prema propisanom obrascu.
- Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini podnošenja zahtjeva.
- Zasijavanje pašnjaka i krških pašnjaka nije dozvoljeno.
- Zabranjena je upotreba mineralnog gnojiva ili stajskog gnoja.
- Zabranjena je upotreba sredstava za zaštitu bilja.
- Zabranjeni su hidromelioracijski zahvati.
- Na površinama krških pašnjaka u cilju njihovog održavanja, potrebno je ručno uklanjati neželjenu vegetaciju.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos potpore 90,00 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 100,00 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 9.684.000,00 EUR.
Eko shema Intenzivirano održavanje ekološki značajnih površina je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku dodatnog plaćanja na osnovnu potporu dohotku.
Intervencija predstavlja modifikaciju zelene prakse ekološki značajne površine. Intervencija se provodi na razini gospodarstva, na minimalno 10% ukupnih poljoprivrednih površina gospodarstva, na kojima se održavaju ekološki značajne površine.
Intervencija doprinosi zaštiti bioraznolikosti, očuvanju staništa i mozaičnosti krajobraza uz dodatno poboljšanje usluga poljoprivrednog ekosustava.
Prihvatljivi korisnici
· Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
· ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
· pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
· posjedovanje prava na plaćanje,
· minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta,
· prihvatljivi su svi korisnici osnovne potpore dohotku za održivost.
Obveze korisnika
Korisnik preuzima godišnju obvezu osiguravajući na minimalno 10% svojih poljoprivrednih površina postojanje sljedećih ekološko značajnih površina:
- Obilježja krajobraza na poljoprivrednom zemljištu te na površinama koje graniče s poljoprivrednim površinama, a čine ih: živica ili pojasevi drvenastih kultura, pojedinačna stabla, drvored, šumarak, jezerce/bara, jarak i tradicionalni suhozid.
- Rubni pojasevi uz vodotoke
- Pojasevi prihvatljivih hektara duž rubova šume bez proizvodnje
Korisnik je u tekućoj godini zahtjeva obvezan završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz tematiku eko sheme.
Korisnik je obvezan voditi evidenciju o provedbi svih aktivnosti prema propisanom obrascu. Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini podnošenja zahtjeva.
Prilikom računanja površina koje čine ekološki značajne površine, ukupni broj hektara izračunava se korištenjem koeficijenata tj. konverzijskih i ponderacijskih faktora, koji se dalje obračunavaju unutar kalkulatora dostupnog u AGRONET-u.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku dodatnog plaćanja na osnovnu potporu dohotku za održivost, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos potpore: 117,00 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos potpore: 147,00 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 1.040.000,00 EUR.
Eko shema Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Intervencija ima za cilj povećati sadržaj humusa smanjenjem uporabe sintetskih mineralnih gnojiva, čime se ujedno postiže poboljšanje fizikalnih i kemijskih svojstava tla. Smanjenje uporabe mineralnih gnojiva značajno doprinosi uštedama energije potrebne za njihovu proizvodnju te umanjuje onečišćenje tla, zraka i vode.
Intervencija se provodi na oraničnim površinama upisanim u ARKOD sustav. Za intervenciju se može koristiti kruti i/ili tekući stajski gnoj sa vlastite farme i/ili kupljen sa stočarskih farmi.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- upis stoke u Jedinstveni registar domaćih životinja, propisno označavanje stoke i dr.,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta.
Obveze korisnika
- Posjedovati analizu tla za svaku ARKOD parcelu na kojoj se primjenjuje stajski gnoj. Za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od 1 ha korisnik provodi analizu samo za najveću ARKOD parcelu. Analiza tla mora sadržavati slijedeće parametre: reakciju tla (pH, KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala);
- Posjedovati analizu stajskog gnoja na sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij). Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja;
- U skladu sa analizom tla i analizom stajskog gnoja izraditi i provoditi plan gnojidbe. Plan gnojidbe, uz analizu tla i analizu stajskog gnoja zajedno s računima i ostalom dokumentacijom, korisnik je obvezan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju;
- Voditi evidenciju o primjeni stajskog gnoja za sve ARKOD parcele na kojima je u kalendarskoj godini primijenjen stajski gnoj. Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini podnošenja zahtjeva.;
- Gnojidba stajskim gnojem unutar intervencije treba biti u skladu s potrebama kulture, temeljena na provedenoj analizi tla od strane ovlaštenog laboratorija te planu gnojidbe izrađenom uz pomoć individualnog savjetovanja od strane predstavnika Ministarstva poljoprivrede, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede. Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede dostavlja APPRRR do 31. prosinca tekuće godine popis korisnika individualnog savjetovanja;
- Dozvoljeno je koristiti stajski gnoj (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 150 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru prema Tablici 1.
Tablica 1. Dozvoljene količine stajskog gnojaVrsta stajskog gnoja Minimalna količina stajskog gnoja Maksimalna količina stajskog gnoja t/ha t/ha Goveđi 14 30 Od kopitara 11,5 25 Ovčji i kozji 9 19 Svinjski 11,5 25 Kokošji 4,5 10 Brojlerski 2 5 Goveđi kompost 3 7 Goveđa gnojovka 17 m3/ha 37 m3/ha Svinjska gnojovka 14 m3/ha 30 m3/ha Korisnik kojem je temeljem provedene analize tla od strane ovlaštenog laboratorija izdana preporuka za gnojidbu stajskim gnojem s količinom dušika nižom od 70 kg/ha izuzima se iz ove obveze.
- Primijeniti stajski gnoj unutar 48 sati od iznošenja na oraničnu površinu te na način da se gubici dušika smanje na najmanju moguću mjeru;
- Korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 15. prosinca tekuće godine zahtjeva Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljivo:
– količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 1
– MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj. - Za korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 2. evidentiranih u jedinstveni registar domaćih životinja (JRDŽ) u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 2.
Tablica 2. Godišnja količina dušika u stajskom gnoju i količina stajskog gnoja po UGVRSTA DOMAĆE ŽIVOTINJE kg N/godina %N Tona stajskog gnoja godišnje po UG Goveda 70 0,5 14,0 Kopitari 60 0,6 10,0 Ovce i koze 70 0,8 8,8 Svinje 80 0,6 13,3 Perad 85 2,2 3,9 Ostale domaće životinje 85 0,5 17,0 - Korisnik koji posjeduje stoku, obvezan je u spremištima stajskog gnoja primjenjivati anorganske tvari za vezanje amonijaka, adsorbense poput zeolita. Primjenu istih korisnik dokazuje preslikom računa, koje prilaže zajedno s ostalim računima i dokumentacijom te ih je u obvezi dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
- Korisnik koji posjeduje stoku, u cilju smanjenja onečišćenja vode (nakon pojave oborina) te zraka (osobito u toplijim mjesecima) u obvezi je imati pokrivena spremišta stajskog gnoja.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Područja osjetljiva na nitrate:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 152,10 EUR/ha.
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 169,00 EUR/ha.
Ostala područja:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 193,50 EUR/ha.
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 215,00 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 14.866.000,00 EUR.
Eko shema Minimalni udio leguminoza od 20% unutar poljoprivrednih površina je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Intervencija se provodi na oraničnim površinama upisanim u ARKOD sustav. Intervencija obuhvaća uzgoj zrnatih i/ili krmnih leguminoza kao glavnih usjeva i/ili postrnih usjeva u udjelu od minimalno 20% prijavljenih oraničnih površina.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta.
Obveze korisnika
- Uzgoj leguminoza kao glavnih usjeva i/ili postrnih usjeva u udjelu od minimalno 20% prijavljenih oraničnih površina.
- Korisnik je obvezan voditi evidenciju o predkulturi/kulturama i planiranoj kulturi/kulturama na oraničnim površinama uključenim u intervenciju.
- Korisnik je obvezan voditi podatke o uzgoju kultura na preostalom dijelu oraničnih površina u godini preuzete obveze o provedbi intervencije.
- Korisnik uključen u ekološku proizvodnju koji uzgaja leguminoze za pčelinju pašu, košnju istih ne smije provoditi prije 1. kolovoza.
- Korisniku je dozvoljena uporaba organskih gnojiva i/ili gnojiva i poboljšivača tla odobrenih u skladu s člankom 24. stavkom 1. točkom (b) Uredbe (EU) 2018/848 Europskog parlamenta i Vijeća, navedenih u Prilog II. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/1165.
- Korisniku je zabranjena uporaba mineralnih gnojiva.
- Korisnik je u tekućoj godini zahtjeva obvezan završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz eko shemu.
- Korisnik je obvezan voditi evidenciju o provedbi svih obveza intervencije prema propisanom obrascu. Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini podnošenja zahtjeva.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Konvencionalni uzgoj leguminoza:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 144,90 EUR/ha.
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 177,10 EUR/ha.
Kombinacija s eko shemom Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 105,30 EUR/ha
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 128,70 EUR/ha).
Kombinacija s intervencijom Ekološki uzgoj:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 107,10 EUR/ha.
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 130,90 EUR/ha.
Odgoda košnje leguminoza za pčelinje paše u ekološkom uzgoju uzgoj:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 83,70 EUR/ha.
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 102,30 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 13.482.350,00 EUR.
Eko shema Konzervacijska poljoprivreda je intervencija unutar proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Intervencija se provodi na oraničnim površinama upisanim u ARKOD sustav. Konzervacijska poljoprivreda predstavlja suvremeni koncept poljoprivredne biljne proizvodnje koji ima za cilj ostvarivanje visoke i održive razine proizvodnje uz očuvanje prirodnih resursa i ostvarivanje prihvatljive dobiti, a temelji se na tri međuovisna principa: minimalnom setu zahvata obrade tla, permanentnoj pokrivenosti proizvodne površine biljkama ili biljnim ostatcima i pravilnoj izmjeni usjeva (plodoredu).
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta.
Obveze korisnika
- Provoditi reduciranu obradu tla, kojom se tlo ne prevrće.
- Provoditi minimalno dvopoljni plodored na svakoj ARKOD parceli, a postrni usjevi i zeleni pokrovni usjevi mogu predstavljati sastavnice plodoreda.
- Nakon svih radnih zahvata, potrebno je osigurati potpunu pokrivenost tla oranične površine biljnim ostacima i/ili zelenim pokrovom.
- Održavati oraničnu površinu od korovne vegetacije prema principima integrirane zaštite bilja uz obvezu primjene mehaničkih mjera.
- Korisnik je u tekućoj godini zahtjeva obvezan završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz eko shemu.
- Korisnik je obvezan voditi evidenciju o provedbi svih obveza intervencije prema propisanom obrascu. Obrazac evidencije korisnik je dužan dostaviti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju do 31. prosinca u godini zahtjeva.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Minimalni planirani jedinični iznos potpore: 175,00 EUR/ha.
Maksimalni planirani jedinični iznos potpore: 325,00 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 7.500.000,00 EUR.
Eko shema Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti (TVPV) je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Intervencija se provodi na poljoprivrednim površinama upisanim u ARKOD sustav kao travnjaci velike prirodne vrijednosti (TVPV ). Korisnik preuzima jednogodišnju obvezu.
Prihvatljivi korisnici
- Prihvatljivi korisnik je aktivni poljoprivrednik, te ima u korištenju poljoprivredno zemljište upisano u ARKOD sustav.
Uvjeti prihvatljivosti
- ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora,
- pravovremeno podnošenje jedinstvenog zahtjeva i ostale dokumentacije,
- minimalno 1 ha poljoprivrednog zemljišta.
Obveze korisnika
- Ako se travnjak održava košnjom, ovisno o regiji, dozvoljena je najviše jedna košnja u skladu sa sljedećim terminima:
- Kontinentalna nizinska regija: od 1. kolovoza do 15. rujna
- Brdsko-planinska regija: od 20. srpnja do 15. rujna
- Mediteranska regija: od 15. srpnja do 15. rujna.
- Ako se travnjak održava košnjom, košnja je dozvoljena isključivo ručno ili strižnim kosilicama.
- Ako se travnjak održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini, s najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara.
- Ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini, dozvoljeno je najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara.
- Ako se travnjak održava napasivanjem, potrebno je ručno odstranjivati nadzemni drvenasti dio pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača), a u slučaju gustog sklopa biljaka Asclepias syriaca (cigansko perje, prava svilenica), Xanthium spinosum L. (trnovita dikica, čičak), Xanthium strumarium L. ssp. italicum Moretti D.L. (obalna dikica) dozvoljeno je njihovo mehaničko uklanjanje (ručnim alatima ili strojno – strižnim kosilicama, rotacijskim kosilicama i/ili malčiranjem), najkasnije do 1. kolovoza.
- Korisnik je u godini zahtjeva obvezan završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz eko shemu.
- Korisniku je prilikom provedbe eko sheme:zabranjena upotreba mineralnog gnojiva i stajskog gnoja
- zabranjena upotreba sredstava za zaštitu bilja
- zabranjeno zasijavanje travnjaka
- zabranjeni hidromelioracijski zahvati.
- Korisniku je zabranjeno u godini zahtjeva na istoj površini provoditi ovu intervenciju i Operaciju 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.
- Korisnik je dužan voditi evidenciju o provedbi svih obveza prema propisanom obrascu te je isti dužan dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca u godini zahtjeva.
Oblik i intenzitet potpore
Potpora se dodjeljuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza, korisniku koji preuzme godišnju obvezu.
Visina potpore
Brdsko-planinska regija:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 229,50 EUR/ha
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 280,50 EUR/ha
Kontinentalna nizinska regija:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 324,90 EUR/ha
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 397,10 EUR/ha
Mediteranska regija:
- Minimalni planirani jedinični iznos potpore 101,70 EUR/ha
- Maksimalni planirani jedinični iznos potpore 113 EUR/ha.
Ukupna alokacija: 5.961.500,00 EUR.
Cilj dodjele potpore je stabilizacije dohotka korisnika, proizvođača mlijeka, a uvođenjem potpore za prvotelke se sprječava pada broja krava u proizvodnji mlijeka.
Nadomještanje dijela troškova uzgoja koji značajno opterećuju cijenu koštanja mlijeka, utječe na održivost proizvodnje posebno u ovom razdoblju velikog rasta inputa i neizvjesnosti na tržištu.
Proizvodno vezana potpora za krave u proizvodnji mlijeka dodjeljivat će se kroz dvije podintervencije: krave u proizvodnji mlijeka i prvotelke.
Podintervencija 32.01.01. krave u proizvodnji mlijeka
Potpora se dodjeljuje kao godišnja potpora po grlu, a kako bi potpora bila dodijeljena moraju biti ispunjeni svi kriteriji prihvatljivosti.
Obveza proizvodnje mlijeka ne odnosi se na prvotelke te one ne ulaze u izračun.
Podintervencija 32.01.02. prvotelke
Potpora se dodjeljuje kao godišnja potpora po grlu, a kako bi potpora bila dodijeljena moraju biti ispunjeni svi kriteriji prihvatljivosti. Grla u godini podnošenja zahtjeva moraju imati registrirano prvo teljenje.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE PODINTERVENCIJE 32.01.01. KRAVE U PROIZVODNJI MLIJEKA
Kriterij korisnika
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu antimikrobne rezistencije.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla.
Kriterij grla
Za potporu su prihvatljive krave:
- koje su mliječne ili kombinirane pasmine
- koje su u godini podnošenja zahtjeva prisutne na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika na dan 31. listopada
- koje su upisane u JRDŽ i imaju registrirano bar jedno teljenje
- koje su u sustavu kontrole mliječnosti HAPIH-a, kontrola mliječnosti nije obvezna za poljoprivredna gospodarstva koja imaju do 5 grla
Nisu prihvatljiva grla koja ostvaruju potporu u okviru intervencije proizvodno vezane potpore za krave dojilje.
Jedno grlo, u godini podnošenja zahtjeva za potporu, potporu može dobiti samo za jednu podintervencije intervencije 32.01.
Kriterij poljoprivrednog gospodarstva
Kako bi potpora bila isplaćena mora biti ispunjen kriterij poljoprivrednog gospodarstva o minimalnoj godišnjoj proizvodnji mlijeka na poljoprivrednom gospodarstvu.
Minimalnu godišnju proizvodnju mlijeka poljoprivrednog gospodarstva predstavlja umnožak, u RH postavljene prosječne godišnje proizvodnje od 4.310 kg mlijeka po grlu, i broja grla prisutnih na poljoprivrednom gospodarstvu na dan 31. listopada u godini zahtjeva, a koja ispunjavaju kriterij grla.
Mlijeko može biti isporučeno otkupljivačima ili stavljano u javnu potrošnju od strane korisnika i/ili mliječni proizvodi stavljeni u javnu potrošnju od strane korisnika. Korisnik koji mlijeko i/ili mliječne proizvode stavlja u javnu potrošnju mora voditi evidenciju proizvodnje mlijeka i dostavljati u JRDŽ evidenciju o količini mlijeka prodanog izravnom prodajom te količini mlijeka prerađenog na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika te isto služi kao dokaz minimalne proizvodnje mlijeka na poljoprivrednom gospodarstvu. Ukoliko poljoprivredno gospodarstvo stavlja mlijeko ili mliječne proizvode u javnu potrošnju u skladu s posebnim propisom utoliko do zadnjeg dana roka za zakašnjele zahtjeve mora biti registrirano za poslovanje s hranom životinjskog podrijetla.
Ukoliko korisnik ispuni uvjet minimalne godišnje proizvodnje mlijeka na poljoprivrednom gospodarstvu, utoliko će potpora biti isplaćena za onoliki broj krava prisutnih na poljoprivrednom gospodarstvu na dan 31. listopada u godini zahtjeva.
Ukoliko korisnik ne ispuni uvjet minimalne godišnje proizvodnje mlijeka na poljoprivrednom gospodarstvu, utoliko potpora neće biti isplaćena niti za jednu kravu.
Obveza proizvodnje mlijeka ne odnosi se na prvotelke te one ne ulaze u izračun i nisu prihvatljiva grla u ovoj podintervenciji
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE PODINTERVENCIJE 32.01.02. PRVOTELKE
Kriterij korisnika
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu antimikrobne rezistencije.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla.
Kriterij grla
Prvotelke su grla koja u godini podnošenja zahtjeva imaju registrirano prvo teljenje. Potpora se dodjeljuje po prihvatljivom grlu, a kako bi potpora bila dodijeljena prihvatljivo grlo mora ispuniti kriterije prihvatljivosti.
Za potporu su prihvatljive prvotelke:
- koje su mliječne ili kombinirane pasmine
- koje se drže na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika najmanje 100 dana (neprekidno), a 100 dana se počinje brojati od dana teljenja
- koje u godini podnošenja zahtjeva u JRDŽ imaju registrirano prvo teljenje na gospodarstvu korisnika
- koje su u trenutku teljenja u JRDŽ upisane najmanje 300 dana
- koje u trenutku teljenja nisu starije od 36 mjeseci
Nisu prihvatljiva grla koja ostvaruju potporu u okviru intervencije proizvodno vezane potpore za krave dojilje.
Jedno grlo, u godini podnošenja zahtjeva za potporu, potporu može dobiti samo za jednu podintervencije intervencije 32.01.
Proizvodno vezana potpora za tov junadi dodjeljuje se kao godišnja potpora po prihvatljivom grlu korisnicima koji se bave tovom junadi i sudjeluju u Farmskom sustavu osiguranja kvalitete junećeg, janjećeg i jarećeg mesa koji je objavljen na mrežnoj stranici HAPIH-a.
Potpora se dodjeljuje po prihvatljivom grlu, a kako bi potpora bila dodijeljena prihvatljivo grlo mora ispuniti kriterije prihvatljivosti.
Cilj potpore za tov junadi je osiguranje kontinuiteta proizvodnje goveđeg mesa i zadržavanje proizvodnje na postignutim razinama
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Potporu će ostvariti gospodarstva koja se bave tovom junadi i sudjeluju u Farmskom sustavu osiguravanja kvalitete u proizvodnji junećeg, janjećeg i jarećeg mesa.
Za potporu su prihvatljiva grla (goveda):
- koja su muška grla i koja se prije isporuke drže na gospodarstvu najmanje 250 dana (neprekidno). Dani držanja se počinju brojati od prvog dana dolaska grla na poljoprivredno gospodarstvo korisnika, a isporuka se odvija od 1. siječnja do 31. prosinca u godini za koju je potpora odobrena.
- koja su ženska grla koja se prije isporuke drže na gospodarstvu najmanje 180 dana (neprekidno). Dani držanja se počinju brojati od prvog dana dolaska grla na poljoprivredno gospodarstvo korisnika, a isporuka se odvija od 1. siječnja do 31. prosinca u godini za koju je potpora odobrena.
- muška i ženska koja u trenutku izlučenja ne smiju biti mlađa od 12 mjeseci niti starija od 30 mjeseci.
Izlučenje grla može biti na klanje u Republici Hrvatskoj ili izlučenje za izvoz u treće države i u države Europske Unije (uključujući krizno klanje u slučaju više sile).
Korisnik u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu mora završiti tečaj izobrazbe na temu antimikrobne rezistencije.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla.
Cilj ove intervencije je smanjiti nedostatak teladi za tov te potporom dohotku povećati konkurentnost, održivost te otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju proizvođači krava dojilja.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po grlu koje ispunjava sve uvjete prihvatljivosti.
Sektor stočarstva bilježi stalni pad proizvodnje, što se uzimalo u obzir kod planiranih jediničnih stopa te potreba teladi.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Za potporu su prihvatljive krave:
- koje nisu mliječne pasmine i križanci mliječnih pasmina
- koje su na dan podnošenja zahtjeva upisane u JRDŽ i u prethodnih 18 mjeseci imaju registrirano teljenje u JRDŽ-u
- koje se u godini podnošenja zahtjeva drže na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika najmanje 100 dana (neprekidno), a 100 dana se počinje brojati od dana podnošenja zahtjeva
Minimalno držanje teladi na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika je 6 mjeseca nakon teljenja.
Korisnik u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu mora završiti tečaj izobrazbe na temu antimikrobne rezistencije.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla.
Nisu prihvatljiva grla koja ostvaruju potporu u okviru intervencije vezane potpore za krave u proizvodnji mlijeka.
Cilj dodjele potpore je stabilizacije dohotka korisnika, proizvođača ovaca i koza.
Proizvodno vezana potpora za ovce i koze dodjeljivat će se po grlu. Kako bi potpora bila isplaćena grlo mora ispuniti kriterije prihvatljivosti.
Cilj ove intervencije je jačanje konkurentnosti i dohotka poljoprivrednika koji se bave proizvodnjom ovaca i koza kao i povećanje održivosti te otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po grlu koje ispunjava sve uvjete prihvatljivosti. Kod određivanja jediničnih stopa promatrani su podatci proizvodnje mesa koja bilježi pad u 2020. godini.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Za potporu su prihvatljive ovce i koze:
- koje su na dan podnošenja zahtjeva upisane u JRDŽ i stare su najmanje 12 mjeseci
- koje se u godini podnošenja zahtjeva drže na poljoprivrednom gospodarstvu korisnika najmanje 100 dana (neprekidno), a 100 dana se počinje brojati od dana podnošenja zahtjeva
- koje u godini podnošenja zahtjeva imaju prijavljeno janjenje/jarenje u JRDŽ
Broj prihvatljivih grla za potporu jednak je u JRDŽ prijavljenom broju janjenja/jarenja u godini podnošenja zahtjeva, a koji ne smije biti veći od broja grla za koja je podnesen zahtjev za potporu.
Korisnik u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu mora završiti tečaj izobrazbe na temu antimikrobne rezistencije.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla.
Sektor povrća je osobito važan iz gospodarskih, socijalnih i okolišnih razloga, a suočen je s određenim teškoćama. Proizvodnja povrća nije dovoljna da pokrije potrebe domaćeg tržišta. Uglavnom se odvija na malim gospodarstvima, s malom prosječnom veličinom gospodarstva. Kroz ovu intervenciju, dodjelom potpore za gospodarstva koja imaju od 0,5 do dvadeset prihvatljivih hektara utvrđenih vrsta povrća, potiče se povećanje površina pod povrćem te jača konkurentnost poljoprivrednika, što ima izravan utjecaj na povećanje prinosa po hektaru i kvalitete proizvoda.
Uzimajući u obzir činjenicu da se 91,42% jedinstvenih zahtjeva odnosi uglavnom na 25 povrtnih kultura, a tek mali udio na proizvodnju ostalih povrtnih kultura, u određivanju uvjeta prihvatljivosti koncentriralo se na povrtne kulture sa značajnijom proizvodnjom u RH.
Određivanjem granice od prvih 20 prihvatljivih hektara potpora se usmjerava na male proizvođače koji su zbog malih i rascjepkanih površina te povećanih troškova proizvodnje nekonkurentni na tržištu. Odnosno, isto doprinosi djelotvornijem usmjeravanju potpore dohotku s ciljem smanjenja razlike u prihodima među malim i tzv. profesionalnim poljoprivrednim gospodarstvima, odnosno velikim poljoprivrednim gospodarstvima.
Cilj ove intervencije je povećanje konkurentnosti, održivosti te otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju proizvođači povrća.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po hektaru pri čemu moraju biti ispunjeni svi uvjeti prihvatljivosti. Kod određivanja jediničnih stopa promatran je pad u proizvodnji od oko 10 % u razdoblju 2016. – 2019. te klimatske promjene koje utječu na proizvodnju.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZ
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Za potporu su prihvatljive povrtne vrste:
Solanum lycopersicum (rajčica), Capsicum annuum (paprika), Brassica oleracea var. capitate (kupus), Daucus carota subsp. sativus (mrkva), Allium cepa (luk), Allium sativum (češnjak), Cucumis sativus (krastavac), Cucumis sativus L. (kornišon), Lagenaria vulgaris (tikva, tikvica), Phaseolus vulgaris (grah), Pisum sativum (grašak), Lactuca sativa var. capitate (salata), Cichorium endivia (endivija), Valerianella locusta (matovilac), Cichorium intybus var. foliosum (radič), Eruca sativa (rikula), Beta vulgaris var. vulgaris (blitva), Spinacia oleracea (špinat), Brassica oleracea var. sabauda (kelj), Beta vulgaris var. conditiva (cikla), Petroselinum sativum (peršin), Brassica oleracea var. botrytis (cvjetača), Solanum melongena (patlidžan), Apium graveolens (celer), Brassica oleracea var. cymosa (brokula), Asparagus officinalis (šparoga), Vicia faba (bob), luk kozjak (ljutika) (Allium ascalonicum).
U godini podnošenja zahtjeva mora biti ispunjen kriterij minimalne površine od 0,5 ha pod povrtnom vrstom za koju se potpora traži.
Izuzetak uvjeta od 0,5 ha za jednu povrtnu vrstu su:
salata gdje je prihvatljiva i kombinacija vrsta: salata, endivija, matovilac, radič, rikula, a minimalna površina u kombinaciji navedenih vrsta je 0,5 ha te kombinacija luka i luka kozjaka (ljutika), a minimalna površina u kombinaciji navedenih vrsta je 0,5 ha.
Potpora se dodjeljuje za prvih dvadeset (20) prihvatljivih hektara pod povrtnim kulturama, a zbrajaju se one površine za koje je zadovoljena minimalno prihvatljiva površina po pojedinoj povrtnoj vrsti.
Kako bi potpora bila dodijeljena korisnik mora dokazati minimalnu proizvodnju ploda povrća (t/ha) za svaku povrtnu kulturu za koju je podnesen zahtjev. Minimalna proizvodnja ploda povrća (t/ha) za svaku prihvatljivu vrstu bit će definirana internim dokumentom.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu održive proizvodnje u sektoru povrtlarstva.
Za potporu nisu prihvatljive površine prijavljene u intervenciji 32.08. i 32.09.
Cilj ove intervencije je stabilizacija dohotka korisnika, povećanje održivosti te otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju proizvođači voća.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po hektaru pri čemu moraju biti ispunjeni svi uvjeti prihvatljivosti.
Sektor voćarstva je osobito važan iz gospodarskih, socijalnih i okolišnih razloga, a suočen je s određenim teškoćama. Kroz ovu intervenciju nastoji se zadržati postojeću razinu i povećati proizvodnju tradicionalnih vrsta voća, te potaknuti poljoprivredna gospodarstva na tržišno usmjerenu proizvodnju. Korisnici, proizvođači voća i povrća, unaprijeđenje svoje proizvodnje moraju sagledati kroz potrebnu istovremenu primjenu/korištenje više intervencija.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Za potporu su prihvatljive voćne vrste:
Juglans regia (orah), Coryllus avellana (lijeska), Malus domestica (jabuka), Pyrus communis (kruška), Persica vulgaris (breskva), Persica vulgaris (nektarina), Armeniaca vulgaris (marelica), Cerasus avium (trešnja), Cerasus vulgaris (višnja), Prunus domestica (šljiva), Amygdalus communis (badem), Citrullus vulgaris (lubenica), Cucumis melo (dinja), Citrus reticulata (mandarina), Punica granatum (nar), Fragaria ananassa (jagoda), Vaccinium corymbosum (borovnica), Rubus idaeus (malina), Rubus plicatus (kupina), Ficus carica (smokva).
U godini podnošenja zahtjeva mora biti ispunjen kriterij minimalne površine pod voćnom vrstom za koju se potpora traži.
Minimalna prihvatljiva površina za svaku prihvatljivu voćnu vrstu iznosi:
2 ha za orah i lijesku (svake vrste pojedinačno)
1 ha za jabuku i krušku (svake vrste pojedinačno)
0,5 ha za breskvu i/ili nektarinu
0,5 ha za marelicu, trešnju, višnju, šljivu, badem, lubenicu, dinju (svake vrste pojedinačno)
0,25 ha za mandarinu, nar, jagodu, borovnicu, malinu, kupinu i smokvu (svake vrste pojedinačno).
Potpora se dodjeljuje za prvih dvadeset (20) prihvatljivih hektara pod voćnim kulturama, a zbrajaju se one površine za koje je zadovoljena minimalno prihvatljiva površina po pojedinoj voćnoj vrsti.
Kako bi potpora bila dodijeljena korisnik mora dokazati minimalnu proizvodnju ploda voća (t/ha) za svaku voćnu kulturu za koju je podnesen zahtjev. Minimalna proizvodnja ploda voća (t/ha) za svaku prihvatljivu vrstu bit će definirana internim dokumentom.
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu održive proizvodnje u sektoru voćarske proizvodnje.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po hektaru pri čemu moraju biti ispunjeni svi uvjeti prihvatljivosti. Cilj ove intervencije je otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju proizvođači šećerne repe.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Potpora se dodjeljuje korisnicima koji primaju osnovno plaćanje i koji obrađuju najmanje jedan hektar šećerne repe.
Kako bi ostvario potporu za proizvodnju šećerne repe korisnik mora ostvariti minimalnu proizvodnju (prinos) u godini za koju je potpora odobrena.
Minimalna proizvodnja (prinos) po hektaru bit će definirana internim aktom.
Dostatna količina kvalitetne stočne hrane preduvjet je uspješnoj stočarskoj proizvodnji. Potpora je prvenstveno usmjerena na poljoprivredna gospodarstva koja se bave proizvodnjom krmno proteinskih usjeva bogatih visokovrijednim bjelančevinama za ishranu stoke.
U sektoru krmno proteinskih usjeva u narednim godinama očekuje se smanjenje broja prihvatljivih ha što znači da će se financijska omotnica dijeliti na manji broj ha, što u konačnici dovodi do veće proizvodno vezane potpore za krmno proteinske usjeve po ha.
Ovime se izravno doprinosi održivosti dohotka poljoprivrednih gospodarstava koja se bave stočarstvom i proizvodnjom krmno proteinskih usjeva.
Cilj ove intervencije je otklanjanje poteškoća s kojima se suočavaju proizvođači u sektoru stočarstva.
Potpora u sklopu ove intervencije dodjeljuje se po hektaru pri čemu moraju biti ispunjeni svi uvjeti prihvatljivosti.
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Potpora se dodjeljuje korisnicima koji primaju osnovno plaćanje i koji uzgajaju jednu ili više prihvatljivih kultura na najmanje jednom hektaru.
Prihvatljive kulture za uzgoj su: soja za stočnu hranu (Glycine max), stočni grašak (Pisum sativum), grahorice (Vicia sp.), djeteline (Trifolium sp.), lucerne (Medicago sp.), stočni bob (Vicia faba), smiljkita (Lotus corniculatus), lupine (Lupinus sp.), esparzete (Onobrychis sp.).
Potpora će se dodijeliti i za proizvodnju smjese leguminoza i žitarica s udjelom krmne leguminoze od najmanje 50% (npr. smjese grahorice i žitarice s najmanje 50% udjela grahorice).
Korisnik mora ispuniti uvjet prihvatljivosti uzgoja najmanje jednog uvjetnog grla (1 UG) po svakom prihvatljivom hektaru krmnih proteinskih usjeva.
Za potporu nisu prihvatljive površine prijavljene u intervenciji 32.05. i 32.09.
Sjemenski krumpir i sjemenska roba su poljoprivredne kulture s visokim proizvodnim troškovima, a otežavajući čimbenik proizvodnje je planiranje proizvodnje sjemena uključujući i sjeme krumpira te cijene proizvođačkih i potrošačkih cijena ovih kultura koje se na godišnjoj razini mijenjaju i više od 50 posto.
Posljednjih godina bilježi se velika oscilacija cijena sjemenske robe.
Cilj je pružiti financijsku pomoć proizvođačima sjemena. Nadomještanje dijela troškova proizvodnje pomoći će proizvođačima sjemena te osigurati održivu i nižu cijenu inputa proizvođačima koji proizvode merkantilni poljoprivredni proizvod iz tog sjemena.
Proizvodno vezana potpora za sjeme dodjeljivat će se kroz četiri podintervencije: sjeme – kukuruz (isključujući sjeme konditorskog suncokreta), sjeme – krmno bilje, sjeme – povrće (uključujući krumpir) i sjeme – uljarice i predivo bilje (osim soje), isključujući sjeme konditorskog suncokreta.
Intervencija ima za cilj povećanje prihoda poljoprivrednika i utječe na otpornost poljoprivrednih gospodarstava čineći ih atraktivnijim u odnosu na druge gospodarske grane. Intervencija bi trebala biti stimulativna u pogledu zapošljavanja te pozitivno djelovati na otpornost u sustavu poljoprivredne proizvodnje u smislu negativnog utjecaja klimatskih promjena.
Potpora se dodjeljuje kao godišnja potpora po hektaru, a kako bi potpora bila dodijeljena moraju biti ispunjeni kriteriji prihvatljivosti.
Korisnik podintervencije mora ispuniti sve kriterije prihvatljivosti
PRIHVATLJIVI KORISNICI I POSEBNI KRITERIJI PRIHVATLJIVOSTI I OBVEZE
Prihvatljivi korisnici su aktivni poljoprivrednici koji ispunjavaju uvjete prihvatljivosti.
Podloga Za potporu je prihvatljiva proizvodnja sjemenskih usjeva sljedećih skupina bilja:
- povrća, uključujući krumpir (sve biljne vrste iz grupe povrća, uključujući i krumpir, prema sortnim listama Republike Hrvatske ili Zajedničkom katalogu sorata EU – Common catalogue),
- krmnog bilja (sve biljne vrste iz grupe krmnog bilja prema sortnim listama Republike Hrvatske ili Zajedničkom katalogu sorata EU – Common catalogue),
- uljarice i predivo bilje (sve biljne vrste iz grupe uljarice i predivo bilje osim soje), prema sortnim listama Republike Hrvatske ili Zajedničkom katalogu sorata EU – Common catalogue), isključujući sjeme konditorskog suncokreta
- kukuruz (Zea mays L.), isključujući sjeme konditorskog suncokreta
U godini podnošenja zahtjeva mora biti ispunjen:
- kriterij minimalne površine od 1,00 ha pod jednom od prihvatljivih skupina bilja
- upisani u Upisnik dobavljača poljoprivrednog sjemena za registraciju proizvodnje
- evidentirana godišnja prijava proizvodnje sjemena pri Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu za tekuću godinu
- proizvodnja genetski modificiranih sjemenskih usjeva nije prihvatljiva.
Kako bi potpora bila dodijeljena korisnik mora:
- dokazati minimalnu proizvodnju sjemena (t/ha) za svaku kulturu za koju je podnesen zahtjev. Minimalna proizvodnja (t/ha) bit će definirana internim dokumentom.
- imati uvjerenje o priznavanju sjemenskog usjeva
Korisnik, u kalendarskoj godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu, mora završiti tečaj izobrazbe na temu održive proizvodnje.
Za potporu nisu prihvatljive površine prijavljene u intervenciji 32.05. i 32.08.
Cilj intervencije je smanjiti pritisak intenzivne poljoprivrede na okoliš kroz smanjenje onečišćenja tla, vode i zraka reduciranom i pravovremenom primjenom zaštitnih sredstava, a manji broj tretiranja protiv štetnika povoljno utječe na stanje bioraznolikosti.
Intervencija uključuje tri operacije:
70.01.01. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki (293 EUR/ha)
70.01.02. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima (359,73 EUR/ha)
70.01.03. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada (373,33 EUR/ha)
Korisnici: poljoprivrednici upisani u Upisnik poljoprivrednika i koriste zemljište upisano u ARKOD.
Uvjeti prihvatljivosti:
Operacije se mogu provoditi na površinama koje su u ARKOD sustavu registrirane kao trajni nasadi (maslinici, vinogradi i voćnjaci). Prihvatljive su ARKOD parcele od najmanje 0,05 ha i gospodarstvo s ukupno najmanje 0,5 ha prihvatljive površine.
Obvezno razdoblje provedbe svake od operacija je najmanje pet godina.
Intenzitet potpore je 100%.
Intervencija se provodi na travnjacima velike prirodne vrijednosti i oranicama. Ove površine imaju značajnu ulogu u skladištenju ugljika u tlu i biomasi čime pozitivno utječu na smanjenje emisije stakleničkih plinova i prilagodbu klimatskim promjenama te je cilj intervencije smanjiti pritisak intenzivne poljoprivrede na okoliš koja uzrokuje gubitak bioraznolikosti, nestanak vrijednih i rijetkih staništa kao i karakterističnih krajobraza.
Intervencija uključuje tri operacije:
70.02.01. Zaštita ptice kosca (Crex crex) (254 EUR/ha)
70.02.02. Zaštita leptira na trajnim travnjacima
– močvarni okaš (Coenonympha oedippus) (338 EUR/ha)
– veliki livadni plavac (Phengaris teleius), zagasiti livadni plavac (Phengaris nausithous) i močvarni plavac (Phengaris alcon alcon) (277 EUR/ha)
70.02.03. Uspostava poljskih traka (cvjetne i travne)
– 70.02.03.01. Uspostava cvjetne trake (985,74 EUR/ha trake)
– 70.02.03.01. Uspostava travne trake (898,59 EUR/ha trake)
Korisnici: poljoprivrednici ili posjednici zemljišta koje je registrirano u ARKOD sustavu kao trajni travnjak (operacija 70.02.01. i 70.02.02.) ili kao oranica (operacija 70.02.03.).
Uvjeti prihvatljivosti:
70.02.01. Zaštita ptice kosca (Crex crex) – minimalno 30% ARKOD površine mora se nalaziti na području na kojem obitava ptica kosac (Crex crex).
70.02.02. Zaštita leptira na trajnim travnjacima – minimalno 30% ARKOD površine mora se nalaziti na području ekološke mreže na kojem je cilj očuvanje vrsta danjih leptira: veliki livadni plavac (Phengaris teleius), zagasiti livadni plavac (Phengaris nausithous) i močvarni okaš (Coenonympha oedippus) te je stanište vrste močvarni plavac (Phengaris alcon alcon).
70.02.03. Uspostava poljskih traka – poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano je u ARKOD sustavu kao oranica minimalne površine 1 ha.
Prihvatljive su ARKOD parcele od najmanje 0,05 ha i gospodarstvo s ukupno najmanje 0,5 ha prihvatljive površine. Operacije Zaštita leptira na poljoprivrednim staništima i Zaštita ptice kosca (Crex crex) provode se na NATURA 2000 području.
Obvezno razdoblje provedbe svake od operacija je najmanje pet godina.
Intenzitet potpore je 100%.
Cilj intervencije je očuvanje populacije izvornih pasmina domaćih životinja, od kojih su neke kritično ugrožene ili ugrožene te im prijeti odumiranje.
Na popisu se nalazi 27 ugroženih izvornih pasmina domaćih životinja.
Korisnici: Uzgajivači izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja upisani u JRDŽ ili Središnji popis matičnih jata.
Uvjeti prihvatljivosti:
Sudjelovanje u provedbi uzgojnog programa kojeg provodi udruga uzgajivača, uzgojna organizacija i ovlaštena ustanova.
Visina potpore po pasminama i prihvatljivi minimalni broj uvjetnih grla valjano rasplodnih životinja:
Pasmina i visina potpore | Prihvatljivi minimalan broj UG valjano rasplodnih životinja |
Goveda: | |
Buša – 397,33 €/UG | 2 |
Istarsko govedo – 445,08 €/UG | 2 |
Slavonsko srijemski podolac – 430,14 €/UG | 2 |
Svinje: | |
Crna slavonska svinja – 267,69 €/UG | 1 |
Turopoljska svinja – 289,03 €/UG | 0,5 |
Banijska šara svinja – 269,34 €/UG | 0,5 |
Ovce: | |
Istarska ovca – 170,15 €/UG | 0,5 |
Creska ovca – 233,06 €/UG | 0,15 |
Krčka ovca – 228,85 €/UG | 0,15 |
Paška ovca – 219,51 €/UG | 1 |
Dubrovačka ruda – 264,25 €/UG | 0,5 |
Lička pramenka – 250,43 €/UG | 1 |
Dalmarinska pramenka – 224,71 €/UG | 1 |
Cigaja – 209,16 €/UG | 0,5 |
Rapska ovca – 258,02 €/UG | 0,15 |
Koze: | |
Hrvatska šarena koza – 228,66 €/UG | 0,5 |
Hrvatska bijela koza – 216,62 €/UG | 0,15 |
Istarska koza – 212,58 €/UG | 0,15 |
Perad: | |
Zagorski puran – 371,11 €/UG | 0,15 |
Kokoš hrvatica – 370,76 €/UG | 0,15 |
Konji: | |
Hrvatski hladnokrvnjak – 396,32 €/UG | 2 |
Hrvatski posavac – 404,98 €/UG | 2 |
Međimurski konj – 502,04 €/UG | 1 |
Lipicanac-387,11€/UG | 2 |
Magarci: | |
Istarski magarac – 304,97 €/UG | 2 |
Primorsko dinarski magarac – 230,95 €/UG | 2 |
Sjeverno jadranski magarac – 275,97 €/UG | 1 |
Korisnik preuzima obvezu petogodišnjeg razdoblja provođenja.
Intenzitet potpore je 100%.
Ovu intervenciju moguće je kombinirati s intervencijom 70.06. Plaćanja za dobrobit životinja.
Cilj intervencije je potaknuti primjenu praksi i metoda ekološkog uzgoja koje su korisne za okoliš (nekorištenje sintetskih mineralnih gnojiva kao i smanjenje korištenja pesticida) sa stajališta smanjenja emisija stakleničkih plinova, prilagodbe i ublažavanja klimatskih promjena. Smanjenje korištenja pesticida pridonosi smanjenju onečišćenja tla, a zabrana korištenja sintetskih mineralnih gnojiva pridonosi smanjenju onečišćenja voda kroz smanjeno ispiranje i otjecanje hranjiva, poput dušika i fosfora. Nekorištenje sintetskih mineralnih gnojiva kao i smanjenje korištenja pesticida značajno doprinosi i očuvanju bioraznolikosti.
Intervencija uključuje dvije operacije:
70.04.01. Prijelaz na ekološki uzgoj
70.04.02. Održavanje ekološkog uzgoja
Svaka operacija uključuje potporu za četiri skupine usjeva: oranice, povrće, višegodišnje nasade i trajne travnjake.
Poljoprivrednicima se za operaciju Prijelaz na ekološki uzgoj za troškove certificiranja za prvih 10 ha isplaćuje 60 EUR/ha, a za operaciju Održavanje ekološkog uzgoja za troškove certificiranja isplaćuje se za prvih 5 ha 60 EUR/ha.
Višegodišnji nasadi:
Orah i lijeska
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 516 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 516 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 516 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 516 EUR/ha
Masline i vinova loza
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 754 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 754 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 754 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 754 EUR/ha
Ostale voćne vrste
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 1.074 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 1.074 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 1.074 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 1.074 EUR/ha.
Oranice:
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 235 EUR/ha + 60 EUR/ha – poljoprivrednicima se za operaciju Prijelaz na ekološki uzgoj za troškove certificiranja za prvih 10 ha isplaćuje 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 235 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 235 EUR/ha + 60 EUR/ha – poljoprivrednicima se za operaciju Održavanje ekološkog uzgoja za troškove certificiranja za prvih 5 ha isplaćuje 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 235 EUR/ha.
Povrće:
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 480 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 480 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 480 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 480 EUR/ha.
Trajni travnjaci:
- a) Prijelaz na ekološki uzgoj
-za prvih 10 ha 157 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 157 EUR/ha
- b) Održavanje ekološkog uzgoja
-za prvih 5 ha 157 EUR/ha + 60 EUR/ha
-za preostalu površinu 157 EUR/ha.
Korisnici: Poljoprivrednici upisani u Upisnik poljoprivrednika koji koriste zemljište upisano u ARKOD. Korisnik mora biti upisan u Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji kojeg vodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Uvjeti prihvatljivosti:
Svaka ARKOD parcela za koju se traži potpora u cijelosti mora biti uključena u sustav kontrole ovlaštenog kontrolnog tijela. Prihvatljive su ARKOD parcele od najmanje 0,05 ha i gospodarstvo s ukupno najmanje 0,5 ha prihvatljive površine.
Korisnik preuzima obvezu petogodišnjeg razdoblja provođenja.
Intenzitet potpore je 100%.
Potpora će biti osigurana za korisnike koji sprečavaju eroziju biljnih i životinjskih genetskih resursa te doprinose unaprjeđenju njihovog održivog korištenja, razvoju i očuvanju u svrhu postizanja globalne sigurnosti hrane, održive poljoprivrede i održanja bioraznolikosti.
Prihvatljivi korisnici su:
Javna tijela i pravne osobe uključujući i udruge koje se u skladu s nacionalnim zakonodavstvom bave očuvanjem biljnih ili životinjskih genetskih izvora.
Korisnik koji se bavi očuvanjem biljnih genetskih izvora mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- biti sudionik Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora
- imati odobren godišnji plan aktivnosti u skladu s aktivnostima iz Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora s detaljnim opisom aktivnosti koje će se provoditi u tekućoj godini i popisom troškova, od strane Povjerenstva za biljne i genetske izvore
- voditi dokumentaciju o čuvanim primkama i provedenim aktivnostima u skladu sa smjernicama definiranim u Nacionalnom programu očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora
- raspolagati ljudskim resursima osposobljenim za prikupljanje genetskog materijala
- imati pristup i mogućnost unosa u bazu podataka biljnih genetskih izvora Republike Hrvatske (Croatian Plant Genetic Resources Database – CPGRD, http://cpgrd.hcphs.hr/)
Korisnici koji se bave očuvanje biljnih genetskih izvora svoj rad temelje na odobrenom planu aktivnosti usklađenim s Nacionalnim programom očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora koji osigurava razmjenu informacija sa zainteresiranim i /ili nadležnim organizacijama država članica radi očuvanja, opisivanja, prikupljanja i korištenja genetskih resursa u poljoprivredi.
Korisnik koji se bavi očuvanjem životinjskih genetskih izvora mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- posjedovati dokaz o obavljanju aktivnosti očuvanja životinjskog genetskog materijala izdanog od strane nadležnog ministarstva
- imati odobren godišnji plan aktivnosti rada usklađen s Nacionalnim programom očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj s detaljnim opisom aktivnosti koje će se provoditi u tekućoj godini
- raspolagati ljudskim resursima osposobljenim za prikupljanje genetskog materijala
- imati pristup i mogućnost unosa u bazu podataka domaćih životinja i poljoprivrednika na nacionalnoj razini sukladno ovlastima i djelokrugu rada.
Korisnici koji se bave očuvanjem životinjskih genetskih resursa, svoj rad temelje na odobrenom planu aktivnosti usklađenim s Nacionalnim programom očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj koji osigurava usklađeno djelovanje svih dionika očuvanja životinjskih genetskih resursa na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Projekt mora biti u skladu s godišnjim planom aktivnosti odobrenim od strane nadležnog Povjerenstva Ministarstva poljoprivrede.
Projekt mora ostvariti minimalni broj bodova (prag prolaznosti) temeljem kriterija odabira.
Korisnici su u obvezi dostaviti Program u kojem je opisana metoda financiranja i opis aktivnosti za koje je zatražena potpora. Također, korisnik mora osigurati izjavu o primljenim sredstvima iz drugih izvora za tekuću i prethodnu godinu.
Načela kriterija odabira
Načela odabira koja se mogu koristiti u ovoj intervenciji su:
- za biljne genetske resurse:
- metoda održavanja
- broj različitih vrsti primki biljaka
- broj različitih vrsta primki koje se odnose na izvorne i tradicijske poljoprivredne biljke kojima prijeti nestanak.
- za životinjske genetske resurse:
- model očuvanja izvornih pasmina
- pristup očuvanju izvornih pasmina
- status ugroženosti pasmine.
Visina potpore je 300.000 EUR po korisniku.
Intenzitet potpore 100% prihvatljivih troškova.
Ukupna alokacija: 11.764.706,25 EUR
Cilj intervencije je poticati poljoprivrednike na provedbu dobrobiti životinja kako bi se poboljšali životni uvjeti domaćih životinja te kako bi bili što sličniji njihovim prirodnim potrebama. Kako bi se to postiglo, potrebno je primijeniti aktivnosti koje nadilaze propisane standarde i uobičajenu poljoprivrednu praksu.
Intervencija uključuje pet operacija:
70.06.01. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu
70.06.02. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu
70.06.03. Plaćanje za dobrobit životinja u peradarstvu
70.06.04. Plaćanje za dobrobit životinja u kozarstvu
70.06.05. Plaćanje za dobrobit životinja u ovčarstvu
Iznosi potpore:
70.06.01. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu | ||||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG | |
MLIJEČNE KRAVE | Poboljšana hranidba – OBA ZAHTJEVA SU OBAVEZNA, moraju se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju mliječne krave | |
Kontrola plijesni i toksina | 4,93 | |||
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 57,16 | ||
Obogaćivanje ležišta | 128,37 | |||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 34,06 | ||
Ispust | 52,10 | |||
RASPLODNE JUNICE | Poboljšana hranidba – OBA ZAHTJEVA SU OBAVEZNA, moraju se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju rasplodne junice | |
Kontrola plijesni i toksina | 4,93 | |||
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 33,48 | ||
Obogaćivanje ležišta | 155,96 | |||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 55,89 | ||
Ispust | 64,20 | |||
JUNAD | Poboljšana hranidba mora se kombinirati s najmanje jednim zahtjevom za Poboljšane uvjete smještaja | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju junad | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 36,21 | ||
Obogaćivanje ležišta | 150,61 | |||
TELAD | Poboljšana hranidba -mora se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju telad | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 17,05 | ||
Obogaćivanje ležišta | 46,51 | |||
Pristup na otvoreno | Telad mora imati pristup ispustu iz staje ili se mora držati u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom | 112,95 | ||
70.06.02. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu | ||||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG | |
ODBIJENA PRASAD | Poboljšana skrb – Korisnik ostvaruje potporu ako kombinira ovaj zahtjev s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti Poboljšani uvjeti smještaja: Povećanje podne površine za 10 % ili Obogaćivanje ležišta. | Sprječavanje oštećivanja repova | 20,77 | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 24,12 | ||
Obogaćivanje ležišta | 39,07 | |||
KRMAČE I NAZIMICE | Poboljšana hranidba – OBA ZAHTJEVA SU OBAVEZNA, moraju se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšanu skrb ili Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju krmače i nazimice | |
Kontrola plijesni i mikotoksina | 19,74 | |||
Poboljšana skrb | Poboljšani uvjeti prasenja | 29,54 | ||
Poboljšana skrb u prasilištu | 30,32 | |||
Smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka | 46,04 | |||
Smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima raspršivanjem vode | 22,44 | |||
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 84,18 | ||
Obogaćivanje ležišta | 54,00 | |||
Pristup na otvoreno | Pristup ispustu | 84,66 | ||
SVINJE ZA TOV | Poboljšana skrb – Korisnik ostvaruje potporu ako kombinira ovaj zahtjev s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti Poboljšani uvjeti smještaja: Povećanje podne površine za 10 % ili Obogaćivanje ležišta. | Sprječavanje oštećivanja repova | 6,09 | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% | 12,77 | ||
Obogaćivanje ležišta | 40,50 | |||
Pristup na otvoreno | Pristup ispustu | 23,16 | ||
70.06.03. Plaćanje za dobrobit životinja u peradarstvu | ||||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG | |
BROJLERI | Poboljšana skrb | Poboljšana skrb za jednodnevne piliće | 1,30 | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Smanjena gustoća naseljenosti | 19,94 | ||
NESILICE | Poboljšana skrb – mora se kombinirati sa jednim od prva tri zahtjeva za poboljšane uvjete smještaja | Zabranjeno skraćivanje kljunova | 23,13 | |
Poboljšani uvjeti smještaja-može se odabrati samo jedan zahtjev | Povećanje podne površine za 10% | 40,44 | ||
Smanjena gustoća naseljenosti | ||||
Smanjen broj nesilica po gnijezdu | ||||
Dodatne prečke | 0,32 | |||
PURANI | Poboljšana skrb | Poboljšana skrb za jednodnevne puriće | 0,69 | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Smanjena gustoća naseljenosti | 32,62 | ||
Pristup na otvoreno | Povećanje površine ispusta | 7,75 | ||
70.06.04. Plaćanje za dobrobit životinja u kozarstvu | ||||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG | |
KOZE | Poboljšana hranidba -mora se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju koze | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% za koze u proizvodnji mlijeka | 134,95 | ||
Povećanje podne površine za 10% za koze u proizvodnji mesa | 75,64 | |||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 79,30 | ||
Pristup ispustu | 40,76 | |||
70.06.05. Plaćanje za dobrobit životinja u ovčarstvu | ||||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG | |
OVCE | Poboljšana hranidba -mora se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG -u za kategoriju ovce | |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10% za ovce u proizvodnji mlijeka | 94,50 | ||
Povećanje podne površine za 10% za ovce u proizvodnji mesa | 28,77 | |||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 79,30 | ||
Pristup ispustu | 40,76 |
Korisnici: poljoprivrednici koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika i Jedinstveni registar domaćih životinja (JRDŽ).
Dobrobit životinja u govedarstvu: korisnici koji se bave uzgojem mliječnih krava, tovne junadi, rasplodnih junica ili teladi upisanih u JRDŽ
Dobrobit životinja u svinjogojstvu: korisnici koji se bave uzgojem odbijene prasadi, krmača i nazimica ili svinja za tov upisanih u JRDŽ
Dobrobit životinja u peradarstvu: korisnici koji se bave uzgojem brojlera, nesilica ili purana upisanih u JRDŽ
Dobrobit životinja u kozarstvu: korisnici koji se bave uzgojem koza upisanih u JRDŽ
Dobrobit životinja u ovčarstvu: korisnici koji se bave uzgojem ovaca upisanih u JRDŽ.
Uvjeti prihvatljivosti:
Dobrobit životinja u govedarstvu (mliječne krave, tovna junad, rasplodne junice, telad): minimalni broj životinja preračunat stopom konverzije u uvjetna grla iznosi 4 UG
Dobrobit životinja u svinjogojstvu (odbijena prasad, krmače/nazimice, svinje za tov): minimalni broj životinja preračunat stopom konverzije u uvjetna grla, iznosi 5 UG
Dobrobit životinja u peradarstvu (brojleri, nesilice, purani): minimalni broj životinja preračunat stopom konverzije u uvjetna grla iznosi 5 UG.
Dobrobit životinja u kozarstvu: minimalni broj životinja preračunat stopom konverzije u uvjetna grla iznosi 4 UG
Dobrobit životinja u ovčarstvu: minimalni broj životinja preračunat stopom konverzije u uvjetna grla iznosi 4 UG.
Obvezno razdoblje provedbe intervencije je jedna godina.
Intenzitet potpore je 100%.
Ovu intervenciju moguće je kombinirati sa intervencijom 70.03. Očuvanje ugroženih izvornih pasmina domaćih životinja.
Cilj intervencije je očuvati suhozide i živice kao obilježja krajobraza koja imaju značajnu ulogu u sprječavanju klizišta, poplava i odrona, erozije tla i odnošenja gornjeg sloja tla. Također se doprinosi krajobraznoj raznolikosti u monotonim poljoprivrednim krajobrazima, odlična su zaštita od vjetra te su bogata i važna staništa za kukce, gmazove i vodozemce te neke vrste ptica. Zabrana korištenja sredstava za zaštitu bilja i sintetskih mineralnih gnojiva značajno utječe na smanjenje onečišćenja voda ispiranjem i otjecanjem dušika i pesticidima.
Intervencija uključuje dvije operacije:
70.07.01. Očuvanje suhozida (0,74 EUR/m suhozida)
70.07.02. Očuvanje živica (0,36 EUR/m živice)
Korisnici: poljoprivrednici koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika i koriste zemljište upisano u ARKOD.
Uvjeti prihvatljivosti:
70.07.01. Očuvanje suhozida – poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano je u ARKOD sustavu te ima evidentirane vanjske suhozide čija je ukupna dužina najmanje 30 m (potporni zidovi, terase i unutrašnji suhozidi nisu prihvatljivi).
Suhozid mora zadovoljavati sljedeće uvijete:
– najmanje širine 0,5 m
– maksimalne širine 2 m unutar parcele, tj. na granici parcele 4 m
– najmanje visine 0,2 m
– maksimalne visine 3 m.
70.07.02. Očuvanje živica – poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano je u ARKOD sustavu te ima evidentiranu živicu minimalne dužine 60 m (maksimalna dozvoljena širina živice je 2 m). Prihvatljiva je živica koja ima očuvanu strukturu, pri čemu ukupna dužina praznih mjesta ne smije biti veća od 10% ukupne dužine živice.
Prihvatljive su ARKOD parcele od najmanje 0,05 ha i gospodarstvo s ukupno najmanje 0,5 ha prihvatljive površine.
Obvezno razdoblje provedbe svake od operacija je najmanje pet godina.
Intenzitet potpore je 100%.
Cilj intervencije je očuvanje bioraznolikosti, očuvanje genetskih resursa, unos organske tvari u tlo čime se povećava plodnost tla te poboljšava vodozračni kapacitet tla. Također, nekorištenje sintetskih mineralnih gnojiva, kao i smanjenje korištenja pesticida odnosno dozvola korištenja samo sredstva za zaštitu bilja odobrenih u ekološkoj proizvodnji doprinosi smanjenju onečišćenja zraka, onečišćenja tla te onečišćenja voda ispiranjem i otjecanjem dušika.
Intervencija uključuje dvije operacije:
70.08.01. Očuvanje ekstenzivnih voćnjaka (450 EUR/ha)
70.08.02. Očuvanje ekstenzivnih maslinika (804 EUR/ha)
Korisnici: poljoprivrednici koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika i koriste zemljište upisano u ARKOD.
Uvjeti prihvatljivosti:
70.08.01. Očuvanje ekstenzivnih voćnjaka – poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano u ARKOD sustavu i označeno kao ekstenzivni voćnjak, s najmanje 50, a najviše 200 stabala po hektaru
70.08.02. Očuvanje ekstenzivnih maslinika – poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano u ARKOD sustavu i označeno kao ekstenzivni maslinik, s najmanje 25, a najviše 150 stabala po hektaru
Prihvatljive su ARKOD parcele od najmanje 0,05 ha i gospodarstvo s ukupno najmanje 0,5 ha prihvatljive površine.
Obvezno razdoblje provedbe svake od operacija je najmanje pet godina.
Intenzitet potpore je 100%.
ntervencija uključuje tri operacije:
71.01.01. Gorsko planinska područja – GPP (190 EUR/ha)
71.01.02. Područja sa značajnim prirodnim ograničenjima – ZPO (132 EUR/ha)
71.01.03. Područja s posebnim ograničenjima – PPO (79 EUR/ha)
GPP – bez degresivnosti do 50 ha (190 EUR/ha)
50 – 100 ha degresivnost 50% (95 EUR/ha)
preko 100 ha degresivnost 90% (19 EUR/ha)
ZPO – bez degresivnosti do 20 ha (132 EUR/ha)
20 – 50 ha degresivnost 50% (66 EUR/ha)
50 – 100 ha degresivnost 85% (19,8 EUR/ha)
preko 100 ha degresivnost 90% (13,2 EUR/ha)
PPO – bez degresivnosti do 50 ha (79 EUR/ha)
50 – 100 ha degresivnost 50% (39,5 EUR/ha)
preko 100 ha degresivnost 90% (7,9 EUR/ha).
U slučaju nedostatnih sredstava iznos potpore se umanjuje podjednako svim korisnicima. Najmanji mogući iznos potpore je 25 EUR/ha.
Korisnici: aktivni poljoprivrednici, upisani u Upisnik poljoprivrednika koji koriste zemljište upisano u ARKOD, a nalazi se u nekoj od JLS koja je označena kao područje s ograničenjima. Najmanje 50% površine ARKOD parcele mora biti u području koje je definirano kao područje s ograničenjem. Za ARKOD parcelu koja je registrirana kao krški pašnjak moguće je ostvariti potporu ako korisnik površinu održava napasivanjem s najmanje 0,3 UG/ha goveda, kopitara, ovaca i/ili koza po prihvatljivom hektaru krškog pašnjaka.
Uvjeti prihvatljivosti:
Poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano je u ARKOD sustavu i označeno je kao područje s ograničenjima.
Intervencija se provodi na čitavom području Republike Hrvatske, na razini JLS i pod uvjetom da je na najmanje 50% površine JLS prisutno ograničenje.
Površine pod ugarom nisu prihvatljive.
Bespovratna sredstva potpore dodjeljuju se u obliku godišnjeg plaćanja po jedinici površine.